Gminne (międzynarodowe) zawody sportowo-pożarnicze OSP

W dniu 21-09-2013 na boisku w Buczkowicach odbyły się zawody sportowo-pożarnicze dla Gminy Buczkowice i Wilkowice. W zawodach gościnnie wystartowały również: drużyna z Czech i 2 ekipy ze Słowacji.

W zawodach brało udział 11 drużyn męskich oraz 3 drużyny kobiece. Udział drużyn ze Słowacji i Czech był podyktowany współpracą transgraniczną między gminami, a przede wszystkim współpracą strażaków ochotników z gmin naszego regionu ze strażakami ochotnikami z Czech i Słowacji.

Zawody były rozgrywane w konkurencji biegu sztafetowego, ćwiczenia bojowego oraz musztry.

W związku z obficie padającym deszczem w noc poprzedzającą zawody, w sztafecie zamieniono równoważnię oraz ścianę na skok przez płotek. Pozostała część zawodów odbyła się bez zmian i na szczęście mimo trudnych warunków konkurencje odbyły się bezpiecznie.

W Klasyfikacji Gminy Buczkowice

W grupie kobiet:

1. miejsce - OSP Rybarzowice

W grupie mężczyzn:

1. miejsce - OSP Rybarzowice
  2. miejsce - OSP Buczkowice
  3. miejsce - OSP Godziszka
  4. miejsce - OSP Kalna

W Klasyfikacji Gminy Wilkowice

W grupie kobiet:

1. miejsce - OSP Wilkowice
  2. miejsce - OSP Bystra

W grupie mężczyzn:

1. miejsce - OSP Wilkowice II
  2. miejsce - OSP Bystra
  3. miejsce - OSP Meszna
  4. miejsce - OSP Wilkowice I

W klasyfikacji wykonania musztry dla wszystkich startujących OSP - wyróżnienie wraz z pucharem ufundowanym przez Wiceprezesa WFOŚiGW w Katowicach dh Mirosława Szemlę otrzymało:

OSP Rybarzowice

Dodatkowo w zawodach wzięły udział drużyna z Dobrej-RCz, Likawka, Bziny - Słowacja.

Sędzią głównym Zawodów Sportowo Pożarniczych był mł. bryg. Zbigniew Mizera , zaś sędzią musztry był kpt. Michał Pokrzywa, kierownikiem zawodów był dh Stanisław Górny- komendant gminny OSP

Gościnne jednostki z Czech i Słowacji brały udział w zawodach zgodnie z polskim regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych.

Wśród gości obecnych na zawodach byli oprócz przedstawicieli Gmin z Czech i Słowacji, również przedstawiciele Gminy Buczkowice w osobie zastępcy Wójta Pani Agaty Artemskiej wraz z radnymi gminy, przedstawiciele gminy Wilkowice z radnym powiatu bielskiego dh Grzegorzem Gaborem. Obecni byli również: Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Krzysztof Grygiel, Prezes ZOP ZOSP RP w Bielsku – Białej dh Jan Cholewa, Prezes ZGm ZOSP RP w Buczkowicach dh Zbigniew Majcherczyk.

Po zakończonych zawodach strażacy z Gminy Buczkowice wraz z gośćmi z Czech oraz przedstawicielami władz udali się do OSP Godziszka, gdzie rozpoczęto kolejny projekt w ramach współpracy transgranicznej „Podnoszenie kwalifikacji strażaków na pograniczu polsko-czeskim”.