• 11 Listopada 2019r - Święto Niepodległosci Rzeczpospolitej Polskiej

  11 Listopada 2019r - Święto Niepodległosci Rzeczpospolitej Polskiej

  środa, 13, listopad 2019 14:38
 • Jesienna akcja krwiodawstwa

  Jesienna akcja krwiodawstwa

  czwartek, 31, październik 2019 08:03
 • Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP

  Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP

  piątek, 11, październik 2019 12:43

Szkolenie - Pożary Wewnętrzne

We wrześniu 4 strażaków z naszej jednostki OSP przeszło specjalistyczne szkolenie zorganizowane w OSP Łodygowice z zakresu zwalczania pożarów wewnętrznych. Szkolenie przeprowadzili doświadczeni instruktorzy z firmy OLC-FIRE ze Starogardu Gdańskiego, w tak zwanej komorze ogniowej w której to, w realny sposób strażacy doświadczają sytuacji która występuje podczas pożarów mieszkań i obiektów zamkniętych.

Czytaj więcej...

Gminne zawody OSP Seniorów 2019

7 września 2019 roku na boisku w Buczkowicach 11 drużyn strażackich z Gminy Buczkowice, Wilkowice i Szczyrku, rywalizowało w zawodach sportowo-pożarniczych. Rozpoczęły się o godzinie 8.00 zbiórką na płycie boiska. Zawody otworzył Komendant Gminny OSP wraz z Prezesem Zarządu Gminnego ZOSP RP dh Zbigniewem Majcherczykiem oraz Z-cą wójta Gminy Jerzym Kanikiem. Również na rozpoczęciu zawodów obecny był, Komendant Gminny Wilkowic dh Grzegorz Gabor, oraz wiceprezes ZOGm Wilkowic dh Jerzy Ślusarczyk. Drużyny brały udział w 3 konkurencjach. Pierwszą była sztafeta pożarnicza, drugą ćwiczenie musztry, a trzecią ćwiczenie bojowe.

Czytaj więcej...

Kronika OSP Rybarzowice wśród najlepszych w powiecie

27 lipca odbył się V Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych. Miał miejsce w strażnicy OSP w Wilamowicach. Komisja Konkursowa w składzie dr. Maciej Bujakowski, dr. Rafał Dmowski oraz dh Jerzy Gruchlik, od godz. 12.00 oceniali kroniki, fotokroniki i inne opracowania dostarczone przez kronikarzy OSP z powiatu bielskiego. O godz. 14.00 rozpoczęła się część oficjalna na której dokonano prezentacji kolejnej publikacji Komisji Historycznej działającej przy ZOP ZOSP RP. Książka pod tytułem „ Historia Motoryzacji Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bielskiego” , to zbiór informacji o rozwoju i unowocześnianiu w sprzęt silnikowy wszystkich jednostek OSP z powiatu bielskiego od pierwszych motopomp do dzisiejszych nowoczesnych pojazdów . Prace nad nią rozpoczęły się w 2015 roku na spotkaniu Komisji Historycznej w Kozach. Wstęp do tego opracowania wykonał śp. dh Władysław Górny- z OSP Rybarzowice, konstruktor motopomp i autopomp w Wytwórni Sprzętu Mechanicznego w Bielsku Białej. Poszczególne pozycje dotyczące przygotowały osoby z danych jednostek OSP .

Czytaj więcej...

MAJOWA AKCJA KRWIODAWSTWA-2019

W słoneczną majową niedzielę-19-05-2019r odbyła się kolejna akcja naszego Klubu HDK przy OSP Rybarzowice. Miała ona miejsce na parkingu przy szkole w Rybarzowicach Chętnych nie brakowało a wydarzenie urozmaicone było o pokazy i naukę pierwszej pomocy przez naszych strażaków. Najmłodsi i nie tylko, przy tej okazji mogli również zapoznać się z naszym nowym samochodem strażackim. W akcji honorowego oddawania krwi uczestniczyło 17 osób, a oddać mogło 14 za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną akcję 23 listopada przy naszej remizie OSP.

 

 

Czytaj więcej...

PRZEDSZKOLAKI W STRAŻNICY

8 maja br. naszą remizę odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola w Rybarzowicach wraz z Panią dyr. Jadwigą Kozłowską. Była to wizyta z okazji dnia strażaka. Po krótkiej prelekcji o pracy strażaka- ochotnika, dzieci mogły wejść do samochodów bojowych, przymierzyć hełmy strażackie oraz potrzymać sprzęt gaśniczy. Na zakończenie dostaliśmy od nich prezent za co odwdzięczyliśmy się słodkościami.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - szczebel gminny

W dniu 23-03-2019r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybarzowicach odbył się finał szczebla gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W zmaganiach tych wzięli udział przedstawiciele młodzieży z MDP OSP z Buczkowic, Godziszki i Rybarzowic. Przygotowaniem i sprawnym przebiegiem sprawdzianu z zakresu wiedzy pożarniczej zajął się dh Wojciech Januła z OSP Rybarzowice który jednocześnie przewodniczył  Komisji konkursowej  .Zasiedli  w niej opiekunowie z poszczególnych OSP- Piotr Kaśtura, Jacek Gluza i Bartosz Stec. Poczęstunek dla uczestników przygotował gospodarz OSP Rybarzowice dh Bogusław Gołąbek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, które wręczył dh Stanisław Górny – Komendant Gminny OSP. Zwycięzcy  zakwalifikowali się do szczebla powiatowego OTWP który, w tym roku odbędzie się w OSP Jaworze . W turnieju tym wezmą udział zwycięzcy turnieju, ze wszystkich gmin powiatu bielskiego.

Czytaj więcej...

Prezentacja GCBA Man

26 Lutego 2019r w Mysłowicach na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa, miała miejsce prezentacja sprzętu pożarniczego. Nasza OSP Rybarzowice brała udział wraz z nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym GCBA5/42/4 MAN. Na to spotkanie przybyło wiele jednostek z terenu woj. śląskiego, zarówno Ochotniczych i Państwowych Straży Pożarnych. Prezentowane były nowoczesne pojazdy zakupione w roku 2018. Organizatorem była Komenda Wojewódzka PSP z Katowic, która zaprosiła na to wydarzenie wiele osób, zarówno parlamentarzystów, przedstawicieli komend PSP z poszczególnych powiatów woj. Śląskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządowców, Związku OSP RP oraz delegacji OSP. Spotkanie to wykorzystaliśmy do przekazania stosownych podziękowań na ręce Prezesa WFOŚiGW w Katowicach, za wsparcie finansowe udzielone naszej jednostce, przy zakupie w ubiegłym roku w/w samochodu pożarniczego. Towarzyszył nam również komendant Miejski PSP w Bielsku Białej st. bryg Zbigniew Mizera. Po całej prezentacji mieliśmy przyjemność zwiedzić z przewodnikiem CMP eksponaty prezentowane w muzeum. Więcej na stronie WFOŚ i GW w Katowicach oraz na stronie CMP Mysłowice.

Czytaj więcej...

Walne zebranie sprawozdawcze za 2018 rok

Początek każdego roku to w strażackim kalendarzu to okres walnych zebrań. Jest to czas podsumowania minionego roku, rozliczenie zakończonych spraw, przedstawienie planów na rozpoczęty rok .W Rybarzowicach walne zebranie odbyło się 02 lutego b.r. o godz 17.00, rozpoczęte odegraniem Hymnu Strażackiego „Rycerze Floriana”. Otwarcia dokonał Prezes OSP Rybarzowice dh Stanisław Górny, który w swoim wystąpieniu podsumował cały 2018 rok obfitujący jak zawsze w różne wydarzenia, do najważniejszych należało pozyskanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA5/42/4 MAN, realizacja własnego projektu „100 dni na 100 lecie Niepodległości w Rybarzowicach” prowadzenia spraw związanych z organizacją obozu dla MDP woj. śląskiego oraz działania jednostki Operacyjno- Technicznej.

Czytaj więcej...

Alarmowo w 2018

Również w tym roku nie obyło się bez interwencji, pożarów likwidacji miejscowych zagrożeń, czy zabezpieczania imprez masowych. Do pożarów wyjeżdżaliśmy 22x, miejscowych zagrożeń -18x, fałszywych alarmów 4x. Poza terenem własnym interweniowaliśmy 6 krotnie w Szczyrku 1x pożar , w Godziszce 2x pożar i Kalnej 1x pożar, oraz w Buczkowicach w poszukiwaniu osoby i w Szczyrku w ewakuacji kolejki . Na ternie samych Rybarzowic działaliśmy ogólnie 38 razy w tym, pożary budynków i zabudowań 1x, pożary kotłowni i kominów 6razy, suche trawy, zarośla i krzewy gasiliśmy 9x, w wypadkach i innych zdarzeniach drogowych- 10x, inne zagrożenia typu, działania p-powodziowe, , połamane konary i drzewa, pompowanie zalanych terenów, zanieczyszczone potoki, zerwane linie elektryczne i teletechniczne -12x. Poza wymienionymi działaniami zabezpieczaliśmy również rajdy rowerowe 3 krotnie, oraz inne imprezy i uroczystości. Największym zabezpieczeniem były działania w organizacji i zabezpieczeniu przejazdu międzynarodowego wyścigu kolarskiego- 75Tour de Pologne, (udział 85 strażaków z gminy Buczkowice i Wilkowice- z naszej jednostki 25 strażaków), również Rajd Rowerowy Bystra, czy Rodzinny Rajd Rowerowy na terenie gminy. Podobnej klasyfikacji podlegają również nasze działania dla społeczności dowóz wody do celów bytowych czy też oczyszczanie studni).

Czytaj więcej...

Poświęcenie nowego samochodu pożarniczego w OSP Rybarzowice

Po Mszy św. wraz z koncertem Patriotycznym, oraz złożeniu hołdu pod Pomnikiem Legionistów strażacy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się pod strażnicę OSP Rybarzowice aby uroczyście dokonać poświęcenia  i wprowadzenia na podział bojowy jednostki, nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA 5/42/4 na podwoziu  MAN TGM  18.340 4X4 BB, zbudowanego prze Firmę MOTO TRUCK z Kielc.

Czytaj więcej...

Już wkrótce...

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

1% Podatku

PROSIMY O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA
ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP
Nr KRS 0000116212

Ze wskazaniem w informacji uzupełniającej:

OSP RYBARZOWICE ul Beskidzka 66
43-378 Rybarzowice, woj: śląskie

Dziękujemy - strażacy