Bremach T-Rex w Rybarzowickiej Straży

Jak co roku, 11 listopada mieszkańcy Rybarzowic zgromadzili się w kościele, aby uczestniczyć w patriotycznej Mszy Świętej połączonej z modlitwą pod Pomnikiem. W tym roku, po tradycyjnym złożeniu wieńców i zniczy pod Pomnikiem Legionistów, większość zebranych osób udała się pod strażnicę OSP Rybarzowice, aby wziąć udział w jeszcze jednej ważnej uroczystości. W tym dniu bowiem został poświęcony i wprowadzony na podział bojowy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Ale od początku...

Przed strażnicą zgromadziły się poczty sztandarowe z miejscowej jednostki, z OSP Buczkowice, Godziszka, Kalna i Bystra, druhny i druhowie z OSP Rybarzowice, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Rybarzowic. Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i odegrania przez Orkiestrę Dętą z OSP Bronów Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Prezes OSP Rybarzowice dh Stanisław Górny przywitał wszystkich zgromadzonych włącznie z gośćmi zaproszonymi, wśród których byli m.in. przedstawiciele Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w osobach, Wiceprezes dh Andrzej Grzenia, dh Jan Cholewa-jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego , dh Mirosław Szemla  Wiceprezes WFOŚiGW  w Katowicach oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego i Gminnego. W imieniu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Białej – bryg Zbigniew Mizera i bryg Tadeusz Szkucik. Oprócz władz strażackich w uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Rady Gminy Buczkowice z Wójtem  dh Józefem  Caputą oraz organizacje społeczne z Rybarzowic. Nie zabrakło także osób bezpośrednio zaangażowanych w dzieło zakupu nowego samochodu. Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste poświęcenie przez Ks. Kanonika Władysława Urbańczyka nowego samochodu , następnie odczytanie aktu wprowadzenia  na podział bojowy OSP Rybarzowice  nowego GLBA1/1 marki Bremach
T- Rex  4x4, oraz przekazanie kluczyków Naczelnikowi OSP. Później dh Stanisław Górny odczytał drugi akt przekazania samochodu marki FORD z OSP Rybarzowice do OSP Pstrążna z powiatu rybnickiego do dalszej służby strażakom tej jednostki.

Po tej części uroczystości nastąpiła część kolejna, w której to uhonorowani odznaczeniami zostali druhny i druhowie oraz młodzież z OSP Rybarzowice. Przekazane zostały również wpisy do Księgi Wyróżnionych Strażaków powiatu Bielskiego i specjalne podziękowania dla Państwa Marii i Krzysztofa Szymanek z firmy DIL,oraz Jana Głuca z firmy Blachdom Plus. Podziękowania otrzymały również  władze samorządowe i wojewódzkie ZOSP RP oraz WFOŚiGW oraz szefowie firmy Concept która  wykonała , ten pierwszy w Polsce model Bremacha przeznaczony do straży pożarnej. Przystosowany do działań w terenie, a także do likwidacji skutków żywiołów i wypadków drogowych w zakresie neutralizacji substancji ropopochodnych ,będzie nieoceniony zwłaszcza teraz, gdy został otwarty nowy odcinek drogi szybkiego ruchu wraz ze zjazdami i przechodzący właśnie przez teren Rybarzowic.

Na sam koniec oficjalnej części uroczystości głos zabrały osoby zaproszone gratulując przede wszystkim Prezesowi  i strażakom z Rybarzowice nowego narzędzia ratowniczo-gaśniczego, w postaci samochodu o bardzo dobrych parametrach trakcyjnych w terenie. po czym nastąpił przegląd pododdziałów i zakończenie uroczystości.

Po części oficjalnej goście zaproszeni wraz ze strażakami strażakami OSP udali się na poczęstunek do strażnicy, gdzie czas po raz kolejny umiliła orkiestra z Bronowa dając jeszcze mini koncert dla wszystkich zgromadzonych.

Na sali wystawiona został Księga Pamiątkowa, do której mogli wpisać się wszyscy chcący raz jeszcze pogratulować strażakom z Rybarzowic tak dużego osiągnięcia jakim jest nowy samochód bojowy.