Monografia OSP powiatu bielskiego

W dniu 23.11.2007 roku w Starostwie Powiatowym w Bielsku – Białej odbyła się uroczysta prezentacja książki o historii straży pożarnych powiatu bielskiego. Wśród 41 jednostek straży przedstawionych w książce, swoje miejsce mają również OSP z naszej gminy wraz z krótką charakterystyką terenu. Opracowanie to powstało dzięki Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Powiatowym ZOSP RP w Bielsku – Białej.

Istotnym faktem jest to, że w owej komisji działa dwóch kronikarzy z gminy - Władysław Górny z OSP Rybarzowice i Józef Pawlik z OSP Godziszka. Wszystkie nasze jednostki przedstawiły swoje historie i najistotniejsze wydarzenia. Prace nad Monografią trwały od 2004 roku. Koszty związane z drukiem pokryły Urzędy Gmin, Starostwo Powiatowe oraz sponsorzy.

Książki na naszym terenie zostały przekazane do wszystkich szkół, bibliotek i parafii oraz do poszczególnych OSP.

Warto znać historię straży w kontekście innych jednostek. Każdy, kto chciałby posiadać w swych zbiorach tę cenną pozycję, może ją nabyć poprzez Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Bielsku – Białej.