Kurs Strażaka Ratownika - 2016

W dniu 25 listopada 2016 zakończył się, trwający od 22 września kurs strażaka – ratownika.

Odbywał się na bazie OSP Rybarzowice a zorganizowany był dla 18 strażaków z Rybarzowic, Buczkowic, Godziszki, Kalnej i Bystrej. organizatorem szkolenia był Komendant Gminny OSP dh Stanisław Górny wspólnie z Komendą Miejską PSP w Bielsku Białej.

W ramach kursu oprócz zajęć teoretycznych, przyszli strażacy, z których większość dotychczas działała w drużynie Młodzieżowej, zaliczyli test w komorze dymowej, uczestniczyli w pokazach z zakresu postępowania w przypadku pożarów wewnętrznych oraz brali udział w manewrach nad Żylicą w Rybarzowicach gdzie doskonalili się w praktycznym posługiwaniu się sprzętem pożarniczym na potrzeby działań ratowniczo-gaśniczych w różnych sytuacjach. Z OSP Rybarzowice kurs ukończyło 5 druhen druhów którzy zasilą szeregi strażaków biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczych. W zajęciach praktycznych z młodymi strażakami uczestniczyli nasi strażacy którzy stanowią jednostkę operacyjno- techniczną.

Również w tym dniu zakończono 2 dodatkowe szkolenia specjalistyczne które ukończyło 2 druhów z zakresu obsługi sprzętu silnikowego który trwał w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku Białej oraz 1 druh z zakresu ratownictwa technicznego który odbywał się równolegle z kursem podstawowym w Rybarzowicach.

Również 2 grudnia zastęp z naszej jednostki brał udział w praktycznych zajęciach dla pracowników Firmy Dil -Surowce Wtórne z Rybarzowic, a dotyczyły one zasad ewakuacji, posługiwaniu się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz udzielania pierwszej pomocy.