I PRZEGLĄD KRONIK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO III PRZEGLĄD KRONIK POWIATU BIELSKIEGO 20 lipca 2013

31 kronik z całego województwa śląskiego wzięło udział w I Wojewódzkim a zarazem III Powiatowym Przeglądzie Kronik OSP, który 20 lipca odbył się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej. Kroniki z poszczególnych jednostek zostały wystawione już w piątek, gdyż już wtedy Komisja Konkursowa rozpoczęła pracę nad ich ocenami. Liczyło się nie tylko odpowiednie ujęcie faktów, ich opis czy dobór materiałów pomocniczych jak zdjęcia czy wycinki z gazet, ale również pomysłowość, wkład pracy, estetyka wykonania i aktualność zawartych w kronice wydarzeń. Ocenie podlegały bowiem tylko te kroniki, które prowadzone były na bieżąco, a ostatni wpis sięgał nie dalej niż 3 miesiące wstecz.

Komisja miała pełne ręce roboty, gdyż wybrane przez nich kroniki wzorowe będą reprezentować województwo śląskie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kronik, który w tym roku odbędzie się w Ciechocinku.

W sobotę o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste przywitanie kronikarzy, po którym wyjechali oni na wycieczkę kolejką gondolową na Szyndzielnię. Stamtąd pieszo udali się na Klimczok, gdzie czekał na nich poczęstunek. W drodze powrotnej kronikarze odwiedzili również Państwową Straż Pożarną w Bielsku-Białej, gdzie zostali oprowadzeni po jednostce.

Po powrocie do strażnicy OSP Bystra uroczyście został otwarty I Wojewódzki oraz III Powiatowy Przegląd Kronik OSP. Swoje prelekcje na temat pisania kronik i ich istotnej roli w dokumentowaniu historii wygłosili mgr Maciej Bujakowski – wykładowca ATH oraz dr Rafał Dmowski – członek komisji historycznej przy Zarządzie Głównym ZOSP RP. Głos zabrał również Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Marek Trombski, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Jan Cholewa, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mirosława Szemla, a także organizator – prezes OSP Bystra dh Grzegorz Gabor.

Jury w składzie: dh Stanisław Kucharczyk-powiat żywiecki, dh Kazimierz Chrapek- powiat cieszyński oraz Jan Kasprzyk powiat bieruńsko- lędziński następująco ocenili kroniki:

Kroniki, które zostały uznane za wzorowe:

• OSP Bestwina, autor: Jan Ozimina
  • OSP Czechowice, autorzy: Zbigniew Waloszczyk, Leszek Zięba
  • OSP Rybarzowice, autor: Władysław Górny
  • OSP Stary Koniecpol, autor: Stefan Balcerek
  • OSP Świętoszowice, autor: Jerzy Grzelka

Kroniki, które zyskały miano wyróżnionych:

• OSP Blachownia, autor: Janusz Mszyca
  • OSP Bronów, autor: Wacław Bryndza
  • OSP Bojszowy Nowe, autorzy: Aneta Krzemień, Andrzej Żołneczko
  • OSP Bystra, autor: Krzysztof Sromek
  • OSP Jaworze, autorzy: Danuta Pawlus, Czesław Malchar
  • OSP Kłomnice, autor: Jan Milc
  • OSP Świętoszówka, autorzy: Zofia i Andrzej Rojczyk
  • OSP Tąpkowice, autor: Czesław Zgajewski

Z pośród innych kronik komisja wyróżniła:

• Kronikę Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej oraz Monografię OSP Siewierz

Każdy z kronikarzy otrzymał dyplom, autorzy kronik wzorowych oprócz dyplomu uhonorowani zostali również statuetką z I Wojewódzkiego i III Powiatowego Przeglądu Kronik OSP. Wszyscy obecni mieli również możliwość odbicia okolicznościowej pieczęci.

Nad całością sprawnego przebiegu konkursu czuwał dh Marian Indeka -dyrektor wykonawczy ZOW ZOSP RP w Katowicach oraz dh Stanisław Górny -wiceprezes ZOP ZOSP RP w Bielsku Białej.

Na uroczystości została zaprezentowana fotoksiążka pt.”POŻARNICTWO OCHOTNICZE POWIATU BIELSKIEGO NA STAREJ FOTOGRAFII” ,wydana przez Komisję Historyczną działającą przy Zarządzie Powiatowym ZOSP RP w Bielsku Białej, ukazująca najstarsze fotografie z poszczególnych jednostek powiatu bielskiego. Wydanie tego opracowania było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Bielsku- Białej, Gmin powiatu bielskiego oraz jednostek OSP. Z tej okazji słowa uznania i podziękowania zostały przekazane przewodniczącemu Komisji Historycznej przy ZOP ZOSP dh Władysławowi Skoczylasowi , dh Grzegorzowi Gaborowi , którzy jednocześnie dokonali jej prezentacji oraz drukarni Tulipus- Dariuszowi Czernkowi. Słowa uznania na tę okoliczność przekazał w imieniu władz samorządowych , członek Zarządu Starostwa Powiatowego Pan Stanisław Pięta.

Natalia Górna- Gawron
Paweł Gawron- uczestnicy przeglądu