Sukces powtórzony!

W dniach od 2 do 7 lipca br. w Warszawie-Wesołej odbyły się VII Ogólnopolskie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w sportach obronnych. Województwo śląskie reprezentowała drużyna dziewcząt z OSP Rybarzowice w składzie: Joanna Głowacz, Klaudia Gorczewska, Anna Wróbel, Magdalena Gołąbek, Natalia Portuchaj oraz Kinga Bondarczuk. Dziewczęta obroniły III miejsce, zdobyte w zeszłym roku w Kłodzku. Pierwsze dni pobytu zeszły dziewczętom na zwiedzaniu stolicy, a także na zapoznaniu się z trasą wieloboju sprawnościowego i wojskowego toru przeszkód OSF. Ćwiczyły także na basenie, gdzie miała być rozegrana sztafeta pływacka 4x50m.

Ciekawą i w pewnym stopniu indywidualną konkurencją była, rozpoczynająca trwające 2 dni zawody, prezentacja własnego regionu. Każda z drużyn starała się jak mogła, ale to właśnie przygotowanie i urok osobisty dziewcząt z OSP Rybarzowice zaprocentowało wygraniem tejże konkurencji. Następnego dnia drużyny startowały w wieloboju sprawnościowym połączonym z biegiem na orientację. Oprócz umiejętnego posługiwania się kompasem dziewczyny musiały m.in. wykonać zadanie pożarnicze, udzielić pierwszej pomocy, zmienić koło w samochodzie, założyć ubranie przeciwchemiczne, a także rzucić granatem do oddalonego o 20 m celu. Po zameldowaniu się na mecie, drużyny miały odpoczynek, a następnie udały się na pływalnię, gdzie brały udział we wspomnianej już sztafecie. Drugiego dnia zawodów miała się odbyć konkurencja na OSF, jednakże z powodu obfitych opadów deszczu zadanie to zostało zamienione na bieg zespołowy na 1000 m w kompletnym umundurowaniu. Na zakończenie dziewczyny strzelały do celu z KBKS-u. W tym niezawodna okazała się Ania, która w indywidualnej klasyfikacji zajęła 3 miejsce.
Trud przygotowań oraz surowe warunki przebiegu zawodów dały w efekcie drużynie OSP Rybarzowice w generalnej klasyfikacji 3 miejsce w Polsce w kategorii dziewcząt i tym samym kwalifikację na zawody, które odbędą się od 23 do 25 sierpnia w Zamościu.

Trenerem i opiekunem drużyny był prezes OSP Rybarzowice dh Stanisław Górny, który jak zawsze dbał o dziewczyny i nie pozwolił zrobić im krzywdy. To on zajął się przygotowaniem drużyny do zawodów w Warszawie-Wesołej i obecnie trenuje z dziewczętami, aby te nie straciły formy na Ogólnopolskie Zawody w Sportach Obronnych o Puchar Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Generalnego WP w Zamościu.