Kategorie
Akcje Aktualności

Alarmowo w 2022 roku

Rok 2022 pomimo dalej trwającego początkiem roku zagrożenia pandemią, przyniósł nowe wyzwania związane z agresją ruskich na Ukrainę. Nasze działania oprócz pomocy sprzętowej dla ukraińskich strażaków a także wsparcia rodzin z Rybarzowic które pod swój dach przyjęły uchodźców wojennych, nie różnił się wiele od zakresu prowadzonych działań ratowniczo- gaśniczych od lat poprzednich- jednak w znacznie mniejszej ich ilości. W tym roku nie obyło się bez interwencji, pożarów likwidacji miejscowych zagrożeń, ogólnie 45razy. Do pożarów wyjeżdżaliśmy 16x, miejscowych zagrożeń –27x, fałszywych alarmów 2x. Na ternie samych Rybarzowic działaliśmy ogólnie 39 razy w tym, pożary kotłowni i kominów 4x, suche trawy, zarośla i krzewy gasiliśmy 7x, w wypadkach i innych zdarzeniach drogowych- 6x, , połamane konary i drzewa w tym działania bobrów, likwidacja skutków porywistych wiatrów oraz obfitych opadów deszczu i śniegu 10x. W związku z pandemią, wykonywaliśmy transport osób na szczepienia, Poza terenem własnym interweniowaliśmy 4 krotnie , w Łodygowicach 2x, w Wikowicach 1x, Bystrej 1x. Zabezpieczaliśmy Rodzinny Rajd Rowerowy na terenie gminy, grę terenową dla dzieci oraz piknik sportowy. Poza tymi interwencjami podejmowaliśmy działania dla społeczności dowóz wody do celów bytowych czy też oczyszczanie ujęć wody pitnej-( studni).

W ramach pomocy wzajemnej pomagaliśmy również firmom, instytucjom z naszego terenu- odśnieżanie dachów, udrażnianie systemów rynnowych i ściekowych. Jak również dezynfekcji ujęć wody pitnej/studni/oczyszczanie placów manewrowych.

Tego roku prowadzone były działania humanitarne skierowane na pomoc osobom z Ukrainy. To transporty darów do punktów koncentracji, to także ofiarność niektórych strażaków pozwoliła na to że mogliśmy w sposób rzeczywisty wesprzeć rodziny z Rybarzowic, które podjęły trud zabezpieczenia dachu nad głową osób z Ukrainy uciekającymi przed agresją ruskich. Uczestniczyliśmy w, ewakuacji Szkoły Podstawowej, a także w ćwiczeniach na terenach leśnych w Wikowicach- w ramach Śląskiej Kompanii Odwodowej OSP.

Również w tym roku, zakupiliśmy sprzęt ochrony osobistej strażaka, oraz sprzęt ratowniczy. Ze wsparciem wpłat z 1% zakupiliśmy kamerę termowizyjną, niezbędną w gaszeniu pożarów ukrytych.

Strażacy z grupy operacyjnej podnosili swoje kwalifikacje zaliczając testy w komorze dymowej , uprawnienia KPP- receryfikacji strażaka-ratownika oraz kursy i szkolenia specjalistyczne . Wykonaliśmy szereg prac gospodarczych oraz remontowych w budynku strażnicy, mających bezpośredni związek z zapewnieniem gotowości bojowej jednostki. zarówno w części garażowej oraz pomieszczeń i obejścia strażnicy. Zabezpieczyliśmy także w obiekcie strażnicy 25 miejsc, do przyjęcia na okres tymczasowy osób ewakuowanych z zagrożonych wojną terenów. Zorganizowaliśmy 3 akcje honorowego krwiodawstwa , w tym jedną z rejestracją Dawców Szpiku, a także piknik strażacki nad Żylicą w ramach jubileuszu KS Iskra, który to powstał w strukturach naszej OSP. Byliśmy jak co roku organizatorem czczenia kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Galeria zdjęć