Kategorie
Aktualności Zebrania i spotkania

Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP

21/22 września br. w Olsztynie w siedzibie Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego odbył się XXIV Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP, Opracowań z dziejów OSP oraz XIV Konkurs na Prace Badawcze Dotyczące Historii Pożarnictwa.

21/22 września br. w Olsztynie w siedzibie Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego odbył się XXIV Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP, Opracowań z dziejów OSP oraz XIV Konkurs na Prace Badawcze Dotyczące Historii Pożarnictwa. W kategorii Kronik OSP, na 78 kronik z 65 OSP najwyższe oceny uzyskało 17 Kronik w kategori Wzorowych. Wśród tych najlepszych znalazły się trzy kroniki z powiatu bielskiego – Kronika OSP Rybarzowice, OSP Jaworze oraz OSP Świętoszówka.

W kategorii Opracowań pierwsze miejsce zajęła książka „Historia Motoryzacji OSP powiatu bielskiego” której początki dał śp. Władysław Górny- kronikarz OSP Rybarzowice. Do jej wydania przyczyniła się Komisja Historyczna działająca w strukturach powiatowych Związku OSP RP, przy wsparciu finansowym samorządów gminnych powiatu bielskiego.

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się z historią Olsztyna oraz wzięli udział w warsztatach szkoleniowych w trzech blokach tematycznych prowadzonych przez m.in. Annę Przybylską, dr Krzysztofa Latochę , dr Mariana Zalewskiego, dr Janusza Gmitruka. W niedzielę kronikarze uczestniczyli w sesji popularnonaukowej „Pamięć i prawda w ruchu strażackim”.

Ostatnim punktem programu było podsumowanie konkursu. W tym roku z nadesłanych prac jury przyznało oceny:
17 kronik wzorowych, 27 kronik wyróżniających, 29 kronik poprawnych a 5 bez oceny.

KRONIKI WZOROWE XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik

Ochotnicza Straż Pożarna w Rybarzowicach woj. śląskie, powiat bielski: Stanisław Górny – autor

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzu woj. śląskie, powiat bielski: Danuta Pawlus, Czesław Malchar – autorzy

Ochotnicza Straż Pożarna w Świętoszówce woj. śląskie, powiat bielski: Zofia i Andrzej Rojczyk – autorzy

Ochotnicza Straż Pożarna w Nieżywięciu woj. kujawsko-pomorskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Królowej Woli woj. łódzkie
Ochotnicza Straż Pożarna w Rossoszycy woj. łódzkie
Zarząd Oddziału Powiatowego w Sieradzu woj. łódzkie
Ochotnicza Straż Pożarna w Szczercowie woj. łódzkie
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Malcu woj. małopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Duninowie woj. mazowieckie
Ochotnicza Straż Pożarna w Przełęku woj. opolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Koniecpolu woj. śląskie
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Czerminie woj. wielkopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Grabonogu woj. wielkopolskie
Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego w Kleczewie woj. wielkopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Komornikach woj. wielkopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu woj. wielkopolskie

W Konkursie na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP”

I nagroda
Jacek Tomaszczyk – „Historia Motoryzacji OSP powiatu bielskiego”

Wyjazdem do Olsztyna zajęli się druhowie z OSP Rybarzowice- Bogusław Gołąbek i S. Górny, zaś organizacją dh Jacek Tomaszczyk- przewodniczący Komisji Historycznej OSP powiatu bielskiego.


Galeria zdjęć