W sobotę 16 maja 2026 roku o godz. 17.00 w remizie OSP Rybarzowice odbył się VIII Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Buczkowicach. Podsumowanie kadencji 2021-2026 rozpoczął Prezes ustępującego Zarządu dh Mariusz Mędrzak, powitał gości i delegatów z poszczególnych OSP- Buczkowic, Godziszki, Kalnej i Rybarzowic. Następnie uczczono minutą ciszy zmarłych druhów. Dalej podsumował i przedstawił 5-letnią kadencję Zarządu , odniósł się również do zaangażowania strażaków w działania dla dobra mieszkańców poza obszarem ratowniczym. Drugie sprawozdanie z działalności operacyjno- technicznej i finansowej złożył Komendant Gminny OSP dh Stanisław Górny. W sprawozdaniu za ubiegłe 5 lat, przedstawił zarówno statystykę dotyczącą ilości posiadanego sprzętu ratowniczego, wyszkolenia druhów, wyjazdów do zdarzeń, ilości interwencji w Gminie Buczkowice oraz ilości wyjazdów do zdarzeń do gmin powiatu bielskiego i żywieckiego. Zostały przedstawione dane dotyczące zakupów nowego sprzętu, przede wszystkim pojazdów pożarniczych, w ciągu minionego okresu. Nie zabrakło tematu związanego z pracą z młodzieżą zrzeszoną w szeregach strażackich oraz zaangażowaniu druhów w strukturach wyższych szczebli związkowych. Na zakończenie przedstawił również część finansową dotyczącą całości kosztów związanych z ochroną przeciwpożarową w odniesieniu do finansowania ze strony Samorządu Gminy , dotacji z budżetu państwa oraz środków własnych poszczególnych jednostek OSP. W swoim sprawozdaniu odniósł się także do nowych wyzwań które stoją przed OSP, związanych z Ochroną Ludności i Obroną Cywilną.
Następnie dh Stanisław Sowa złożył sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zakończone udzieleniem absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Wszystkim dbającym o bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienie poprzez wspieranie ochotniczego pożarnictwa, zostały przekazane podziękowania przez Komendanta Gminnego , które otrzymali goście Zjazdu.
– Przedstawiciele Oddziału Powiatowego ZOSP RP Bielsku Białej- dh Stanisław Nycz Prezes Oddziału, Grzegorz Gabor wiceprezes Oddziału , Komendant Miejski PSP w Bielsku- Białej, bryg. Roman Marekwica , władze Samorządowe Gminy- Jerzy Kanik- Wójt Gminy, Władze samorządowe powiatu Bielskiego- dh Mirosław Szemla oraz Józef Świerczek. Podziękowania zostały również skierowane do Radnych Rady Gminy, pracowników Urzędu Gminy jak również obecnym na zebraniu Sołtysom i Przewodniczącym Rad Sołeckich poszczególnych miejscowości.
Druga część Zjazdu to wybory nowego Zarządu Oddziału Gminnego oraz Komisji Rewizyjnej na kadencję 2026-2031.
W tym miejscu złożył rezygnację dh Stanisław Górny który przez 25 lat pełnił funkcję Komendanta Gminnego ZOSP RP. Podsumowując miniony czas złożył podziękowania przedstawicielom władz pożarniczych oraz samorządowcom.
…… dziękuję za współpracę i wspólne decyzje, wiele kompromisów……. – wójtom naszej gminy z którymi miałem zaszczyt współpracować na przestrzeni 25 lat,
Dziękuję wszystkim druhnom i druhom OSP oraz funkcjonariuszom PSP z którymi przez miniony czas mogłem wspólnie tworzyć kształt naszych jednostek OSP i stać z Wami na pierwszej linii działań w ratowaniu zdrowia i mienia oraz niesienia pomocy potrzebującym…………
Zaproszeni Goście skierowali do delegatów wiele słów uznania i zapewnień do dalszej współpracy. Podziękowania otrzymał również ustępujący Komendant Gminny, które skierowali- Wójt Gminy Buczkowice- Jerzy Kanik, Komendant Miejski PSP, Prezes Oddziału Powiatowego , Prezes Zarządu Gminnego poprzednich kadencji Zbigniew Majcherczyk, radni Rady Powiatu Bielskiego oraz Komendant Gminny Związku OSP z gminy Wilkowice- dh Grzegorz Gabor.
Przewodniczącym Zjazdu był Pan Jerzy Kanik- Wójt Gminy. Organizacją spotkania zajęli się druhowie z OSP Rybarzowice wraz z Panią sołtys Barbarą Magierą Sadlik.
W składzie nowego Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP z naszej OSP to :
Członkowie Zarządu Gminnego ZOSP RP-
– dh Stanisław Górny – Prezes OSP Rybarzowice
– dh Dawid Bistyga – Naczelnik OSP Rybarzowice
– dh Daniel Góralczyk- – członek OSP Rybarzowice -wybrany na Komendanta Gminnego OSP
– dh Krzysztof Świerczek- wybrany na sekretarza Komisji Rewizyjnej oddziału Gminnego ZOSP RP .
Również w nowym składzie Zarządu jest Wójt Gminy Jerzy Kanik.
Po odczytaniu przez komisję Wyborczą oraz Komisję Uchwał i Wniosków swoich sprawozdań zakończono obrady symbolicznym przekazaniem nowemu Komendantowi Gminnemu stosownych dystynkcji przez byłego już komendanta Gminnego Stanisława Górnego.















