Kategorie
Aktualności Uroczystości

DZIEŃ STRAŻAKA W RYBARZOWICKIEJ OSP – 2023

W tym roku z okazji Świętego Floriana – patrona strażaków –w dniu 3 maja o godz. 11.00 została odprawiona w naszym kościele parafialnym, Msza święta w intencji strażaków ich rodzin, o zdrowie oraz bezpieczne i szczęśliwe ratowanie ludzi z nieszczęść. Przed wejściem do kościoła delegacja strażaków złożyła symboliczną wiązankę ku pamięci zmarłych strażaków pod pomnikiem Legionistów . Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Roman oraz ks. Wiesław. W swoim kazaniu ks. Roman wiele słów skierował do druhów OSP, jednocześnie dziękując im za codzienne czuwanie aby spieszyć z pomocą, a także za pracę na rzecz rybarzowickiej parafii. Mówiąc o św. Florianie ks. Roman odniósł się do zbroi świętego porównując ją do munduru strażackiego, który nie tylko chroni ale jego widok daje otuchę tym, którzy oczekują pomocy. Podczas Mszy Św. lekcje odczytał dh Andrzej Gołąbek a modlitwę wiernych odczytał dh Bogusław Gołąbek

Po zakończeniu uroczystości w kościele poczet sztandarowy oraz strażacy udali się do strażnicy. Na garażach obyła się uroczysta zbiórka na której wręczono medale i odznaczenia oraz wysługi lat. Najważniejszym elementem tej uroczystości było ślubowanie złożone przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Młodym druhom zostały wręczone legitymacje członka MDP.

Życzenia naszym strażakom złożyli zaproszeni goście- Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Grzegorz Gabor , członek ZOP ZOSP RP dh Mirosław Szemla, Z-ca Wójta Gminy Buczkowice Pan Jerzy Kanik. Na uroczystej zbiórce obecni byli również księża z naszej parafii- ks. proboszcz Roman Ciemiera , ks. Wiesław Karkoszka oraz radni Rady Gminy- dh Barbara Magiera Sadlik, dh Janusz Matlak, dh Kazimierz Sadlik Sołtys Rybarzowic

Podczas uroczystej zbiórki zostały złożone życzenia przez Prezesa OSP dh Stanisław Górnego. Były one także okazją do skierowania podziękowań dla rodzin strażaków, mieszkańców Rybarzowic oraz Władz Państwowych i Samorządowych Gminy i Powiatu.

……………. 3 maja- Święto NMP Królowej Polski, a jutro świętego Floriana patrona strażaków. Święta w którym dziękujemy Opatrzności Bożej za szczęśliwie i bezpieczne działania ratownicze. Święta w którym również wspominamy druhów którzy odeszli na wieczna wartę, a szczególnie tych z naszej jednostki. Obecny rok to ważna data w historii naszej OSP, a to za sprawą 125 lecia istnienia naszej jednostki. Główne uroczystości na tą okazje będą miały miejsce 11 listopada i na tą okoliczność poświecimy nowy sztandar który jest naszym świętym znakiem, który na ramionach pocztu reprezentuje naszą straż na najważniejszych uroczystościach a także żegna odchodzących do wieczności.

4 maja Dzień Strażaka, święto św. Floriana, patrona tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną społeczną służbę.

Druhny, druhowie – Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybarzowicach. składam serdeczne podziękowania w imieniu swoim jak i całego społeczeństwa za działalność ratowniczą, bezinteresowną, społeczną i odpowiedzialną służbę, związaną z ryzykiem, wysiłkiem fizycznym i stresem, wymagającą sprawności i umiejętności. Za służbę naszej Ojczyźnie- Rzeczypospolitej Polskiej – która dziś obchodzi 232 rocznicę uchwalenia konstytucji RP.-1791rok…….

………Sz. druhny druhowie- słowa podziękowania i najlepsze życzenia, kieruję także dla Waszych rodzin i najbliższych. Dziękuję władzom samorządowym, a także tym mieszkańcom Rybarzowic którzy nas wspomagają w społecznej służbie drugiemu człowiekowi. Nie zapominamy o tych strażakach, którzy odeszli na wieczną wartę. bez których nie byłoby 125 letniej historii naszej OSP .

Uroczystą zbiórkę prowadził Naczelnik OSP dh Dawid Bistyga, natomiast ślubowanie MDP przeprowadził z-ca Naczelnika a jednocześnie opiekun MDP dh Piotr Januła.

Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa

druhna Barbara Magiera-Sadlik

– dh Piotr Januła

Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa

– dh Tadeusz Sadlik

Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa:

-dh Paweł Góralczyk-

-dh Paweł Gawron

Odznaki Za Wysługę Lat

45 lat – dh Jerzy Górny, dh Kazimierz Sadlik

35 lat – dh Bogusław Gołąbek, dh Tadeusz Sadlik,

10 lat– dh Andrzej Gołąbek

Srebrna Odznaka Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza:

– druhna Amelia Waluś,

– dh Daniel Jopek,

– dh Paweł Augustyniak,

– dh Bartłomiej Dobija

– dh Kacper Gowin

Galeria zdjęć