Kategorie
Aktualności Pozostałe

Kronika OSP Rybarzowice wśród najlepszych w powiecie

9 lipca 2022r. odbył się VI Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bielskiego połączony z Jubileuszem XX-lecia działalności Komisji Historycznej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku Białej. Wszystko to miało miejsce w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach Dziedzicach kierowanej przez panią Ewę Kmiecik-Wronowicz. O godz. 12.00 rozpoczęła się część oficjalna na której dokonano podsumowania działalności Komisji, którą przedstawił Przewodniczący Komisji- dh Jacek Tomaszczyk. Do wspomnień o osiągnięciach komisji dołączyli również druhowie najdłużej działający w jej strukturach m.inn. dh Grzegorz Gabor jednocześnie Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, dh Czesław Malchar prezes OSP Jaworze, dh Stanisław Górny prezes OSP Rybarzowice. Wspomniano również o założycielach tejże Komisji i kronikarzach którzy odeszli na wieczną wartę. Głos zabrali również zaproszeni goście- m.inn. dh Stanisław Nycz-prezes ZOP ZOSP, mł. bryg. Roman Marekwica z-ca Komendanta Miejskiego PSP. W swoim wystąpieniu dr Rafał Dmowski członek Komisji Historycznej przy Zarządzie Głównym Związku OSP RP, na co dzień pracownik Uniwersytetu w Siedlcach, odniósł się zarówno do działań Komisji jak też, jako przewodniczący jury, w dalszej części ogłosił wyniki przeglądu. W składzie tej komisji byli również mgr Paweł Bottcher oraz dh Jerzy Gruchlik.

Laureatami VI Powiatowego Konkursu Kronik OSP zostali:

W kategorii – Kronika OSP.

Kroniki Wzorowe:
– ZOSP RP Bielsko-Biała – kronikarz Krzysztof Gazda
– OSP Bestwinka – kronikarz Józef Distel
– OSP Rybarzowice – kronikarz Stanisław Górny
– OSP Jaworze – kronikarze Danuta Pawlus i Czesław Malchar
– OSP Świętoszówka – kronikarze Zofia i Anrzej Rojczyk
– OSP Bestwina – kronikarz Jan Ozimina

W kategorii Fotokronika OSP:
– OSP Bujaków – kronikarz Jerzy Byrski

W kategorii Kronika MDP:
– OSP Grodziec – kronikarze Barbara i Szymon Donocik

W kategorii Kronika Zespołu Regionalnego:
– OSP Jaworze – kronikarze Anna Sikora i Kazimierz Wołowicz

W kategori publikacja:
– OSP Pisarzowice – autor Marek Okrent.

Dodatkowo w ramach przeglądu były prezentowane inne publikacje, opracowania i kroniki z OSP powiatu bielskiego. Również z naszej OSP wystawiliśmy dwa opracowania „Rybarzowice z kart historii część II” oraz „ Droga Mieszkańców Rybarzowic do Niepodległości 1914-1918”. Dodatkowo kronikarze zapoznali się z historią Czechowic- Dziedzic odwiedzając najstarszą część tego miasta.

Galeria zdjęć