Kategorie
Aktualności Uroczystości

Dzień Strażaka w Rybarzowicach 2022

W tym roku z okazji Świętego Floriana – patrona strażaków –w dniu 3 maja o godz. 11.00 została odprawiona w naszym kościele parafialnym, Msza święta w intencji strażaków ich rodzin, o zdrowie oraz bezpieczne i szczęśliwe ratowanie ludzi z nieszczęść. Przed wejściem do kościoła delegacja strażaków złożyła symboliczną wiązankę ku pamięci zmarłych strażaków pod pomnikiem Legionistów . Mszy św. przewodniczył ks. wikary Tomasz oraz ks. Wiesław. W swoim kazaniu ks. Tomasz wiele słów skierował do druhów OSP , jednocześnie dziękując im za codzienne czuwanie aby spieszyć z pomocą, a także za pracę na rzecz rybarzowickiej parafii. Mówiąc o św. Florianie ks. Tomasz odniósł się do zbroi świętego porównując ją do munduru strażackiego, który nie tylko chroni ale jego widok daje otuchę tym, którzy oczekują pomocy. Podczas Mszy Św. lekcje odczytał dh Andrzej Gołąbek.

Po zakończeniu uroczystości w kościele poczty sztandarowe oraz strażacy udali się do strażnicy. Na garażach obyła się krótka zbiórka na której wręczono medale i odznaczenia oraz wysługi lat. Życzenia naszym strażakom złożyli zaproszeni goście- Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Grzegorz Gabor , członek ZOP ZOSP RP dh Mirosław Szemla, Z-ca Wójta Gminy Buczkowice Pan Jerzy Kanik oraz radna gminy dh Barbara Magiera Sadlik, a także księża z naszej parafii.

Podczas uroczystej zbiórki zostały złożone życzenia przez Prezesa OSP dh Stanisław Górnego. Były one także okazją do skierowania podziękowań dla rodzin strażaków, mieszkańców Rybarzowic oraz Władz Państwowych i Samorządowych Gminy i Powiatu. Podziękowania zostały również skierowane do księży wraz ze współpracownikami z naszej parafii .

………. 3 maja 2022r- Święto NMP Królowej Polski, a jutro świętego Floriana patrona strażaków. Święta które przez ostatnie dwa lata przebiegały w bardzo ograniczonych okolicznościach związanych z pandemią. Tegoroczne znów zapewne będą zapamiętane jako inne. Za naszą granicą toczy się wojna ,w której bezlitośnie morduje się ludność Ukrainy . Na froncie tej wojny giną także strażacy. My rybarzowiccy strażacy nie pozostajemy obojętni wobec ukraińskiego narodu. Przekazujemy sprzęt strażakom, współorganizujemy pomoc humanitarną, a także wspieramy uchodźców wojennych, przebywających w domach naszych mieszkańców……….

…….Druhny, druhowie – Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybarzowicach. składam serdeczne podziękowania w imieniu swoim jak i całego społeczeństwa za działalność ratowniczą, bezinteresowną, społeczną i odpowiedzialną służbę, związaną z ryzykiem, wysiłkiem fizycznym i stresem, wymagającą sprawności i umiejętności. Za służbę naszej Ojczyźnie- Rzeczypospolitej Polskiej- która dziś obchodzi 231 rocznicę uchwalenia konstytucji……….

Odznaczonych Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa oraz wysługi lat odczytał Naczelnik OSP dh Dawid Bistyga

SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA-

– dh Ryszard Ciężak,

ZASŁUŻONY DLA OCHOTNICZEGO POŻARNICTWA POWIATU BIELSKIEGO-

– Pan Jerzy Kanik

WYSŁUGI LAT-

30 lat – dh Krzysztof Świerczek

25 lat – dh, Marek Ciurla

20 lat– dh Ryszard Ciężak,

15 lat– dh Kamil Ciszczoń, dh Mateusz Moczek

10 lat– dh Paweł Pawlus

SREBRNA ODZNAKA MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA-

– dh Weronika Januła

– dh Maciej Matlak

Zostały wręczone także podziękowania dla rodzin strażackich za wspieranie akcji organizowanej przez naszą OSP, mającą na celu pomoc humanitarną uchodźcom wojennym przebywającym w Rybarzowicach.

Galeria zdjęć