Kategorie
Aktualności Zebrania i spotkania

Kronika OSP Rybarzowice wśród najlepszych w powiecie

27 lipca odbył się V Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych. Miał miejsce w strażnicy OSP w Wilamowicach.

27 lipca odbył się V Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych. Miał miejsce w strażnicy OSP w Wilamowicach.

Komisja Konkursowa w składzie dr. Maciej Bujakowski, dr. Rafał Dmowski oraz dh Jerzy Gruchlik, od godz. 12.00 oceniali kroniki, fotokroniki i inne opracowania dostarczone przez kronikarzy OSP z powiatu bielskiego.

O godz. 14.00 rozpoczęła się część oficjalna na której dokonano prezentacji kolejnej publikacji Komisji Historycznej działającej przy ZOP ZOSP RP. Książka pod tytułem „Historia Motoryzacji Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bielskiego” , to zbiór informacji o rozwoju i unowocześnianiu w sprzęt silnikowy wszystkich jednostek OSP z powiatu bielskiego od pierwszych motopomp do dzisiejszych nowoczesnych pojazdów . Prace nad nią rozpoczęły się w 2015 roku na spotkaniu Komisji Historycznej w Kozach. Wstęp do tego opracowania wykonał śp. dh Władysław Górny- z OSP Rybarzowice, konstruktor motopomp i autopomp w Wytwórni Sprzętu Mechanicznego w Bielsku Białej. Poszczególne pozycje dotyczące przygotowały osoby z danych jednostek OSP .

W dalszej części przewodniczący Komisji Historycznej dh Jacek Tomaszczyk oddał głos jury, z których to dr Maciej Bujakowski oraz dr Rafał Dmowski w krótkich wystąpieniach odnieśli się zarówno do nowej publikacji a także do kronikarzy obecnych na Konkursie.

Minutą ciszy uczczono zmarłych śp dh Franciszka Waloszczyka, śp dh Władysława Soczylasa -wieloletniego Przewodniczącego Komicji Historycznej, oraz wspomnianego już śp. dh Władysława Górnego. Ogłoszono również wyniki konkursu gdzie wśród Kronik Wzorowych znalazła się Kronika OSP Rybarzowice autorstwa dh Stanisław Górnego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się, senator RP Andrzej Kamiński, przedstawiciele starostwa Powiatowego i samorządów gminnych, m.in. Członek Zarządu Powiatu Pani Barbara Adamska, Burmistrz Wilamowic Marian Trela, Z-ca wójta gminy Buczkowice Jerzy Kanik, Komendant Miejski PSP st. bryg, Zbigniew Mizera. Obecni byli również Prezesi z poszczególnych OSP.

Całość spotkania uświetniła Orkiestra Dęta z Wilamowic po batutą Mariusza Płonki dając piękny koncert. Można było również zwiedzić mini muzeum sprzętu pożarniczego urządzone w OSP Wilamowice a prowadzone przez dh Józefa Tetłaka.


Galeria zdjęć