Posiedzenie Komisji Historycznej Ochotniczych Straży Pożarnych

komisja historycznaW dniu 15 stycznia br. w naszej strażnicy OSP odbyło się posiedzenie Komisji Historycznej Ochotniczych Straży Pożarnych działającej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku Białej. W tym roku przypada 10-lecie istnienia tej Komisji była więc okazja, aby podsumować dotychczasowe osiągnięcia. Głos na spotkaniu jako pierwszy zabrał jej Przewodniczący – kronikarz, a jednocześnie druh OSP Kozy –Władysław Skoczylas, który przywitał wszystkich zgromadzonych i rozpoczął spotkanie.

Wymienił on najważniejsze osiągnięcia, do których zaliczyć można m.in. organizację Powiatowych Zawodów Sikawek Konnych i Ręcznych oraz Powiatowych Przeglądów Kronik, z których wybrane kroniki biorą udział w Krajowych Przeglądach i z powodzeniem zbierają wyróżnienia. Za sprawą ich działalności zostało wydanych już kilka pozycji książkowych (w tym Monografia Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bielskiego, Księga Zasłużonych dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego, a obecnie trwają prace nad wydaniem Albumu fotograficznego OSP powiatu bielskiego opartego głównie na najstarszych zdjęciach z OSP). Obecnie prowadzone są prace nad zebraniem i opracowaniem Księgi Wyróżnionych, w którym zostaną zawarte życiorysy najbardziej zasłużonych dla powiatu bielskiego strażaków. Największym osiągnięciem jednak, jakim dotychczas może pochwalić się Komisja to ustanowienie i zgoda udzielona przez Zarząd Główny ZOSP RP na nadawanie Medalu Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego.

Na spotkaniu obecni byli członkowie-druhowie jednostek OSP z całego powiatu bielskiego, którzy aktywnie biorą udział w pracach Komisji, zdobywając materiały, a sami w swoich jednostkach prowadzą kroniki dokumentując tym samym historię własnych OSP. Wśród gości nie zabrakło również dh Jana Cholewy – prezesa ZOP ZOSP RP w Bielsku Białej, jednocześnie członka Zarządu Wojewódzkiego ZOSP i dh Grzegorza Gabora z OSP Bystra - radnego powiatowego.

Dodatkowymi gośćmi na spotkaniu była Sekcja Historyczna działająca przy OSP w Rybarzowicach, którą przedstawił prezes dh Stanisław Górny. Wymienił on także osiągnięcia jakimi również ta Komisja może się pochwalić – czyli m.in. 2 wydania książkowe o historii Rybarzowic, organizację wystawy pt. Nasze dziedzictwo-Nasza pamięć, remont Pomnika Niepodległości, konkursy historyczne dla młodzieży szkolnej, a także opracowanie historii kościoła parafialnego w Rybarzowicach pw. MB Pocieszenia wraz z wykonaniem stosownej tablicy pamiątkowej. Niewątpliwym autorytetem w jej działaniach jest Władysław Górny mający w swoim dorobku kilkanaście kronik parafialnych i strażackich oraz okolicznościowych folderów.

W wolnych wnioskach Powiatowa Komisja Historyczna ustaliła organizację kolejnego Powiatowego Przeglądu Kronik a także dalszą część prac dotyczących Księgi Zasłużonych. Zakończenie zebrania zostało zwieńczone wspólnym zdjęciem, które na pewno pojawi się w kronice powiatowej. Odnotowane zostają w niej bowiem najważniejsze wydarzenia związane z OSP z całego powiatu, a spotkanie to niewątpliwie do takich należało.

Natalia Górna-Gawron


IMGP6608.JPGIMGP6610.JPGIMGP6577.JPGIMGP6575.JPGIMGP6570.JPGIMGP6619.JPGIMGP6592.JPG