Akcje

Alarmowo w 2017 roku

Strażacy z grupy operacyjno technicznej podwyższali swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach z zakresu KPP 3 dh, dowódców sekcji 1 dh. Ważnym elementem szkoleniowym naszych strażaków, to cotygodniowe zbiórki gotowości operacyjnej, oraz przygotowania do zawodów sport- pożarniczych. Na szczeblu gminnym zajęliśmy I miejsce zarówno w kategorii mężczyzn i kobiet, zaś na szczeblu powiatowym kobiety4 miejsce a mężczyźni 8.. Byliśmy również 2-krotnie inspekcjonowani przez PSP w ramach KSRG oraz przeglądu jesiennego jednostek. Ćwiczyliśmy również ramach 2 Śląskiej Brygady Odwodowej OSP na terenie Zarzecza nad Jeziorem Żywieckim wraz z zestawem pompowym.

Czytaj więcej...

Kilometry plamy olejowej

16-09-2017 o godz.10.30 do neutralizacji plamy olejowej na drodze wojewódzkiej /ul. Wiślańska/ w Buczkowicach została zadysponowana OSP Buczkowice która neutralizowała substancję od ronda w Buczkowicach do ul. Wczasowej włącznie. Po piętnastu minutach okazało się że plama ta rozciąga się aż do Godziszki. Do akcji ruszyły kolejne jednostki OSP Rybarzowice oraz OSP Godziszka. Od ul Wczasowej, ul. Grunwaldzkiej oraz Lipowską do składów budowlanych zmywaniem plamy zajęli się strażacy z Rybarzowic, dalej do granicy z Godziszką plamę neutralizował drugi zastęp z OSP Buczkowice. OSP Godziszka likwidowała plamę na ul Bielskiej oraz Beskidzkiej w Godziszce.

Czytaj więcej...

Alarmowo w 2016 roku

Strażacy z grupy operacyjno technicznej podwyższali swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach z zakresu recertyfikacji KPP 8 dh, kierowców konserwatorów OSP- 2dh,ratownictwa technicznego 1 dh. Na bazie naszej jednostki został zorganizowany kurs strażaka- ratownika wg. programu z 2015roku dla 18 druhów z gminy Buczkowice i Wilkowice. z OSP Rybarzowice kurs ukończyło 5 dh.Ważnym elementem szkoleniowym naszych strażaków, to cotygodniowe zbiórki gotowości operacyjnej, oraz przygotowania do zawodów sport- pożarniczych. w których na szczeblu gminnym zajęliśmy I miejsce Drużyna strażaków- ratowników medycznych brała udział w ćwiczeniach gminnych-medycznych w Rybarzowicach. Byliśmy również 2-krotnie inspekcjonowani przez PSP w ramach KSRG oraz przeglądu jesiennego jednostek. Ćwiczyliśmy również ramach 2 Śląskiej Brygady Odwodowej OSP na terenie dolnej stacji na Szyndzielnię.

Czytaj więcej...

Wycinka Grubego Dęba w Rybarzowicach

W dniu 19 lutego 2016 roku został wycięty wielowiekowy tzw. „Gruby Dąb”. Jego wiek jest oceniany na około 600 lat. Bardzo charakterystyczny punkt orientacyjny naszej miejscowości. Po wielu ekspertyzach i oględzinach została podjęta decyzja o jego wycince. Jego stan nie dał możliwości jego ocalenia w tym miejscu, gdyż pozostałość po jego latach świetności mogła runąć na ziemię, a przy tym na główną drogę.

Czytaj więcej...

Alarmowo w 2015 r.

Strażacy z grupy operacyjno technicznej podwyższali swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach z zakresu KPP 1 dh, dowódców sekcji OSP- 2dh, kierowania ruchem drogowym - 10 dh. Ważnym elementem szkoleniowym naszych strażaków, to cotygodniowe zbiórki gotowości operacyjnej, oraz przygotowania do zawodów sport- pożarniczych. w których na szczeblu gminnym zajęliśmy I miejsca wraz z drużyną kobiet oraz powiatowym klasyfikując się w czołówce OSP powiatu bielskiego. Drużyna strażaków- ratowników medycznych brała udział w ćwiczeniach gminnych-medycznych w Godziszce oraz w II Otwartych Mistrzostwach Śląska w KPP Strażaków Ochotników których to jesteśmy współorganizatorami. W ramach 2 Śląskiej Brygady Odwodowej OSP ćwiczyliśmy na kompleksie leśnym w Lipniku.

Czytaj więcej...

Mocno wiało

8 czerwca 2015 r. w godzinach porannych zostaliśmy zadysponowani do usuwania skutków potężnej wichury która przeszła nad gminą Czechowice, około godziny piątej nad ranem.

W ramach działań II Kompanii Odwodowej sekcja strażaków na samochodzie GLBA 1/1 Bremach Trex udała się na miejsce koncentracji do Komendy Miejskiej PSP w Bielsku Białej, skąd już ruszyła w kolumnie do działań bezpośrednio związanych z nawałnicą, zaczynając usuwać powalone drzewa na DK1. W następnej kolejności działania prowadziliśmy na terenie miasta Czechowice Dziedzice. Pięciu naszych strażaków wyposażonych w trzy piły do w tym jedna na wysięgniku drewna oraz specjalistyczny samochód z hydrauliczną wyciągarką skutecznie radziło sobie z usuwaniem powalonych drzew, oraz przemieszczaniem się czasem w trudnym terenie.

Czytaj więcej...

Ćwiczenia Kompani Gaśniczej

18 czerwca o godz. 15.00 zawyły syreny które dały początek ćwiczeniom  na kompleksie leśnym w Lipniku. Ćwiczenia dotyczyły 16 jednostek OSP działających w Kompani Gaśniczej nr.2 Śląskiej Brygady Odwodowej. Z naszej jednostki wyruszył zastęp GCBA 6/40 Steyr do miejsca koncentracji jednostek na terenie Komendy Miejskie PSP w Bielsku, skąd po krótkiej odprawie w zwartej kolumnie Kompania udała się na miejsce pozorowanych zdarzeń. Coroczne ćwiczenia ŚBO wspólnie z PSP to doskonalenie umiejętności ratowniczo-gaśniczych i współpracy zastępów w różnorakim terenie. Tym razem głównym zadaniem było dostarczenie wody na kilometrowym odcinku do palącego się młodnika.

Czytaj więcej...

Eko-działanie - gniazda bocianie

21 marca, w pierwszy dzień wiosny 2015 roku zastęp strażaków z Rybarzowic przygotował do przyjęcia gniazda na których niebawem zagoszczą bociany. W tym roku zostały oczyszczone z zarastających je gałęziami, które zagrażają bezpiecznemu lądowaniu i startom bocianów,  2 gniazda z czterech występujących w Rybarzowicach. Prace te miały miejsce na ul. Beskidzkiej obok starego tartaku i ul. Morelowej. Takie przygotowania , ewentualne remonty gniazd od kilkunastu lat mają miejsce  w naszej miejscowości , a  prace te wykonują  strażacy z OSP Rybarzowice. Tym razem do pomocy przy tych działaniach został poproszony właściciel prywatnego podnośnika hydraulicznego Pan M. Klag. W działania te angażuje się również Wydział Ochrony Środowiska  Urzędu Gminy.

Czytaj więcej...

Alarmowo w 2014 roku

Strażacy z grupy operacyjno technicznej podwyższali swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach z zakresu KPP 2 dh, obsługi pił spalinowych 7 dh, rat techn.- 2dh, przyjmowania LPR- 7 dh, oraz kursie sędziów CTiF 2 dh. Ważnym elementem szkoleniowym to cotygodniowe zbiórki oraz przygotowania do zawodów sport- poż. w których na szczeblu gminnym zajęli I miejsca wraz z drużyną kobiet.

Drużyna rat. medycznych brała udział w 1 OMŚl w KPP Strażaków Ochotników. Również w tym roku nie obyło się bez interwencji, pożarów likwidacji MZ czy zabezpieczania imprez masowych.

Czytaj więcej...

Lokalne podtopienia 15 i 16 maja 2014

Akcja związana ze skutkami gwałtownych opadów deszczu na terenie śląska w Rybarzowicach to: udrożnienia przepustów przy drogach krajowych, powiatowych i gminnych, układanie worków z piaskiem, pompowanie zalanych pomieszczeń i terenów zakładów produkcyjnych, usuwanie powalonych drzew czy likwidacja skutków podmycia mostku na Bruśniku w wyniku którego do potoku wpadł samochód osobowy.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 2