Kilometry plamy olejowej

16-09-2017 o godz.10.30 do neutralizacji plamy olejowej na drodze wojewódzkiej /ul. Wiślańska/ w Buczkowicach została zadysponowana OSP Buczkowice która neutralizowała substancję od ronda w Buczkowicach do ul. Wczasowej włącznie. Po piętnastu minutach okazało się że plama ta rozciąga się aż do Godziszki. Do akcji ruszyły kolejne jednostki OSP Rybarzowice oraz OSP Godziszka. Od ul Wczasowej, ul. Grunwaldzkiej oraz Lipowską do składów budowlanych zmywaniem plamy zajęli się strażacy z Rybarzowic, dalej do granicy z Godziszką plamę neutralizował drugi zastęp z OSP Buczkowice. OSP Godziszka likwidowała plamę na ul Bielskiej oraz Beskidzkiej w Godziszce.

W trakcie tych działań okazało się że kolejna plama pojawiła się na drugim pasie drogi w Godziszce oraz na terenie Kalnej. wezwana do tych działań OSP Kalna potwierdziła że substancja rozciąga się aż do węzła Łodygowice. W związku z tym rozpoczęto od nowa zmywanie plamy od potoku Godziszczanki do ul Beskidzkiej –OSP Buczkowice. ul Beskidzka do granicy z Kalną –OSP Godziszka i Rybarzowice na odcinku którym plama występowała w obu kierunkach jazdy/ ul Beskidzka. ul Żywiecka.

W Kalnej na ul Widokowej plama rozciągała się tylko na jednym pasie drogi. Wymienione to drogi powiatowe. Okazało się również że zanieczyszczona jest także droga gminna w Kalnej ul. Zachodnia. Działania od węzła oraz na Zachodniej prowadziła OSP Kalna. Pozostała część ul Widokowej w Kalnej neutralizowała OSP Rybarzowice.

W trakcie działań strażaków nie pojawił się żaden patrol Policji który zlokalizowałby rozmiar rozciągniętej substancji ropopochodnej. Dopiero własne rozpoznanie potwierdziło że dodatkowo substancja ta występuje na zjedzie na S1 z węzła Łodygowice w kierunku Bielska oraz na wjeździe na węzeł w Rybarzowicach.

W trakcie działań zużyto znaczne ilości neutralizatora Sintan, którymi dysponowały OSP Buczkowice, Godziszka i Kalna, oraz neutralizatora AQU 25 którym dysponuje OSP Rybarzowice na GLBA 1/1 Bremach który podawany jest bezpośrednio ze samochodu w postaci roztworu- użyto 1800l.

Działania trwały ok. 3 godzin były dość kosztowne z racji użytych neutralizatorów. Długość plamy w jednym kierunku ok. 8 kilometrów.

Działania prowadziło 5 zastępów- 2x GBA Star, Mercedes- Buczkowice, GLBA Iveco- Godziszka, GBA Iveco- Kalna. GLBA Bremach T-Rex i bus gospodarczy Renault- OSP Rybarzowice.


plama_olej_16-09-2017_SG_(1).jpgplama_olej_16-09-2017_SG_(2).jpgplama_olej_16-09-2017_SG_(4).jpgplama_olej_16-09-2017_SG_(5).jpg