Historia OSP

W roku 1900 grupa mieszkanców wsi z Ludwikiem Dobija , pózniejszym poslem do parlamentu austriackiego i sejmu polskiego, zalozyla Straz Ogniowa. Byla to praca pionierska. Brak pomieszczen na sprzet ochronny, liczne pozary i czeste wylewy Zylicy, stawialy przed nimi trudne zadanie.

Pierwszym sprzetem ówczesnej Strazy Ogniowej byly reczne pompki tlokowe podobne do hydronetek. Pózniej nabyto sikawke tlokowa, przystosowana do zaprzegu konnego, która umieszczono w pierwszej remizie, wzniesionej za domem gminnym.

W 1926 roku obchodzony byl jubileusz 25-lecia istnienia, juz wtedy zwanej, Ochotniczej Strazy Pozarnej. Podczas tej uroczystosci wreczono jej sztandar. W zwiazku z tym jubileuszem OSP otrzymala od wlasciciela dworu w Rybarzowicach Ottona Klobusa na wlasnosc parcele, zwana odtad Ogrodem Strazackim.

W 1933 roku nasza OSP obchodzila jubileusz 30-lecia od chwili zalozenia. Z ta uroczystoscia zwiazane bylo wmurowanie kamienia wegielnego pod nowa remize, budowana w Ogrodzie Strazackim, która oddano do uzytku w 1937 roku.

W poczatkowym okresie okupacji istniala nadal Straz Pozarna, spelniajac jedynie swe statutowe zadanie. Po osiedleniu sie u nas niemieckich osadników, obowiazki te przejeli Niemcy. W czasie okupacji Niemcy zabrali sztandar OSP i wszystkie jej dokumenty, w tym kronike prowadzona prawie od zalozenia Strazy aOgniowej.

W 1946 roku zakupiona zostala motopompa M 200, o co zabiegano juz przed II Wojna Swiatowa.

W 1951 roku zostaly zorganizowane obchody Jubileuszu 50-lecia OSP. Przy tej okazji wreczono jej nowy sztandar, a za dochody uzyskane podczas tych obchodów zakupiono wózek gasniczy (przyczepe samochodowa dwukolowa, przeznaczona na przewóz motopompy i wyposazenia pozarniczego).

Przelomowym rokiem w skutecznosci dzialania OSP Rybarzowice byl rok 1953, kiedy to reczna sikawke do zaprzegu konnego zastapiono malym samochodem ciezarowym, pochodzacym z demobilu.

W 1957 roku zakupiono nowa motopompe M 800.

W roku 1963 rozpoczeto budowe nowej remizy i w tym roku dokonano wmurowania kamienia wegielnego i aktu erekcyjnego. W 1965 roku oddano ja do uzytku.

W roku 1969 otrzymano inny samochód, pochodzacy równiez z demobilu oraz nowa motopompe M 400.

Jubileusz 70-lecia istnienia obchodzila OSP w 1970 roku. Podczas uroczystosci tej przekazano jej nowy sztandar ufundowany przez Gromadzki Komitet Frontu Jednosci Narodu.

W roku 1999 na remizie strazackiej zmieniono dach ze stropo-betonowego na dwuspadowy, pokryty blacha.

Nie sposób policzyc w ilu akcjach pozarniczych i ratownictwa przeciwpowodziowego na terenie naszej wsi i okolicznych miejscowosci brala udzial miejscowa OSP. Do wielkich akcji pozarowych nalezy zaliczyc kilkudniowy udzial w gaszeniu i usuwaniu skutków pozaru w Rafinerii Nafty w Czechowicach i kilkudniowe udzialy w walce z pozarem w w lasach raciborskich oraz w lasach olkuskich.

Prócz udzialu w walkach z pozarami i skutkami powodzi OSP Rybarzowice przeprowadza akcje prewencyjne, które w istotny sposób wplywaja na bezpieczenstwo naszej wsi. Straz bierze corocznie czynny udzial w pozarniczych zawodach sprawnosciowo-sportowych osiagajac w nich pomyslne wyniki.

Do lat szescdziesiatych cala dzialalnosc OSP pokrywana byla z wlasnych funduszy gromadzkich. W latach szescdziesiatych nawiazala sie scisla wspólpraca z Komenda Powiatowa OSP i Komenda Rejonowa Strazy Pozarnych. Ta wspólpraca zaowocowala zaopatrzeniem naszej jednostki w coraz lepszy sprzet gasniczych sprawniejsze samochody przydzielane przez te komendy.

W latach 90-tych, kiedy to Fabryka Samochodów Malolitrazowych zostala przejeta przez firme Fiat Auto Poland, tutejsza OSP otrzymala od nich wiele wartosciowego sprzetu gasniczego i umundurowania bojowego.

OSP Rybarzowice prowadzila równiez dzialalnosc kulturalna przez urzadzanie róznych imprez, zabaw i przedstawien teatralnych. Dzialalnosc ta szczególnie rozwijala sie w latach piecdziesiatych. Wtedy przy strazy dzialal zespól chóralny i teatralny. Z tych zespolów powstal pózniej Regionalny Zespól Piesni i Tanca Rybarzowice.

Z prowadzonych przez siebie imprez OSP czerpala fundusze na pokrycie kosztów swoje dzialalnosci.

Oprócz dzialalnosci kulturalnej, druhowie OSP byli zawsze pierwsi w pracach spolecznych na rzecz wsi i spoleczenstwa. Dzieki ofiarnosci strazaków powstala w latach 1949-1952 sala Domu Ludowego. Strazacy szczególnie zasluzyli sie przy budowie nowej remizy wnoszac wlasny wklad w wysokosci 55% ogólnej wartosci budowy.

Druhowie strazacy zaslyneli równiez jako patrioci. Kiedy nastapilo otwarcie Domu Polskiego w Bielsku, wzieli w tej uroczystosci udzial i czynnie staneli w obronie praw ludnosci polskiej. Po zakonczeniu I Wojny Swiatowej, kiedy Niemcy bielscy chcieli oderwac Bielsko od Polski i przylaczyc go do Niemiec, rybarzowiccy strazacy czynnie staneli w jego obronie.

Do założenia Strazy Ogniowej w Rybarzowicach doszło w 1898 roku. Potwierdzeniem tego jest Kronika, którą udało się odnaleźć kronikarzowi OSP, Władysławowi Górnemu w 2007 roku, napisaną przez Szymona Fabera w 1976 roku, na podstawie zapisków w swoim notatniku ważniejszych wydarzeń w życiu i w miejscowości. Według zapisków w w/w Kronice, oficjalna uroczystość założenia Straży Ogniowej, a przy tym poświęcenia sikawki ręcznej, odbyła się 22 czerwca 1898 roku.