Ratują życie oddając krew

W niedzielę 9 czerwca odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP Rybarzowice. Tym razem akcja odbyła się przy kościele parafialnym w Rybarzowicach i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż 32 krwiodawców z czego bo badaniach lekarskich krew oddało 20 osób co daje 9 litrów krwi! Ten szlachetny czyn wspierają również osoby nie będące strażakami. Wszystkim serdecznie dziękujemy w imieniu potrzebujących.

W czasie akcji prowadzona była nauka udzielania pierwszej pomocy przez strażaków, którzy miesiąc temu ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy w ramach projektu polsko - czeskiego organizowanego przez strażaków z Rybarzowic poprzez Euroregion Beskidy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalnym fantomie, który straż pożarna w Rybarzowicach zakupiła w ramach wymienionego projektu. Pamiętajmy, że do nagłego zatrzymania krążenia może dojść w każdej chwili i najważniejsza po wezwaniu karetki pogotowia jest skuteczność uciskania klatki piersiowej. Zapraszamy wszystkich niosących pomoc bliźnim na kolejną akcję w listopadzie przy straży pożarnej w Rybarzowicach.

Prezes Klubu HDK przy OSP Rybarzowice dh Dawid Tyc.

IMG_5751.jpgIMG_5720.jpgIMG_5725.jpgIMG_5723.jpgIMG_5749a.jpg