100 dni na 100 lecie Niepodległości w Rybarzowicach - Odnowa Pomnika Legionistów

Kolejnej  drugiej odnowy pomnika podjęła się Ochotnicza Straż Pożarna z okazji 100- lecia  odzyskania Niepodległości przez Polskę, oraz w 120 rocznicę założenia OSP. Pierwszy  duży remont miał miejsce 10 lat temu. Pomnik został wybudowany w 20 rocznice wymarszu legionistów z Rybarzowic w roku 1934.

W piątek 03 sierpnia po mszy świętej o godz. 18.00 Ksiądz Kanonik- Władysław Urbańczyk wraz z wikarym Rafałem oraz ks. Wiesławem dokonali poświecenia dzieła, które jednocześnie zainicjowało przygotowania do głównych obchodów listopadowych, w ramach 100 dni na 100 lecie Niepodległości w Rybarzowicach.

Biało czerwona wiązankę złożył sołtys Rybarzowic – Kazimierz Sadlik, zaś stosownie ozdobione znicze zapalił Prezes OSP – dh Stanisław Górny.

Kolejne wiązanki będą składane co miesiąc zaś o godny  wygląd  Pomnika w tym czasie będzie dbało Koło Gospodyń Wiejskich oraz Związek Emerytów i Rencistów.

(w ramach obecnego remontu została wymieniona dolna płyta pomnika, nowe kolumny z oświetleniem, odnowione  maszty i  krzyż na pomniku).

Zarys przygotowań do obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości w kalendarium.

Prace związane z remontem wykonali-

Firma Kamieniarska Pawła i Zdzisława Gorczewskich wraz z pracownikami

Firma Ślusarska Zbigniew Gołąbek,

Firma Elektryczna Zenon i Jakub Dobija

pozostałe prace Bogusław Gołąbek   z OSP Rybarzowice, Pani Halina Kubica,

Wszelkie prace  związane z remontem zostały wykonane społecznie. Finanse z tym związane to tylko  koszty zakupu materiałów  w całości po stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w tym z dotacji Gminy oraz środków własnych po 50%.

W związku z tym składam serdeczne podziękowania wymienionym,  za bezinteresowne włączenie się w odnowę Pomnika szanującego pamięć Legionistów z Rybarzowic.

----Prezes OSP Rybarzowice

Stanisław Górny